Sulge

Triin Tulgiste-Toss ♀

30. september 1987 – 4. mai 2024 [†36]

Kunstiajaloolane

Kureeritud näitused (1)

5. september 2013 – 27. oktoober 2013. Prada Pravda. Y galerii, Galerii Pallas, Tartu Kunstimuuseum

Koordineeritud näitused (1)

17. märts 2017 – 6. august 2017. Anu Põder. Haprus on vaprus. Kumu Kunstimuuseum

Näitustel osalemine muus rollis (1)

10. oktoober 2012 – 28. oktoober 2012. Artishoki biennaal (X x X x X x X x X). Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum


Bibliograafia

Isiku poolt kirjutatud artiklid (6)

 • Lahkumised ja keeldumised. Sirp, 30. sept 2011.
  Kathrin Meyer, Ellen Blumenstein, kuraatoriprojekt „Keeldumised”. Tartu Kunstimaja, Anna Hints, Eva Labotkin, Marja-Liisa Plats, Toomas Thetloff, näitus „Tartust ära”, Y-galerii, kaasaegse kunsti festival ART IST KUKU NU UT 2011.
 • Ida-Euroopa kui eimiski ehk uue identiteedi otsinguil. Sirp, 3. mai 2013.
  Tartu Kunstimaja, monumentaalgalerii, näitus „Pole piire, pole vahet?” („No Borders – No Difference?”), Tanel Rander, dekolonialism
 • Kaks vaadet nüüdisskulptuurile. Sirp, 12. dets 2013.
  Tartu Kunstimaja, näitus "Väljapääsumaastik", kuraator Kirke Kangro, installatsioon Galerii Noorus, näitus "Öö ja päev", kuraator Mari Hiiemäe, skulptuur
 • Kolm küsimust Tartu Kunstimuuseumile. Müürileht, 2014, nr 33, lk 20.
  Kolm Küsimust Rael Artelile seoses ministeeriumi auditiga
 • Kõrgkoolide kunstigaleriid paluvad tähelepanu. Müürileht, veeb 2014, nr 31, lk 16–17.
  Vastavad Y galerii projektijuht Kaisa Eiche, Y galerii programmi kuraator Tanel Rander ja EKA G endine galerist Gregor Taul
 • The Road to Tartu: “Cardigans and Kostabis. Tartu Exhibition Sites 1990-2014″. Echo Gone Wrong, 25. aprill 2014.
  Tartu Kunstimuuseumi näitus "Kampsunid ja Kostabid".

Isiku osalusel tehtud audiovisuaal teosed (8)

 • KUNSTIMINISTEERIUM. Veebruar 2012. Eesti Raadio (ERR arhiiv), 2012. Näita seoseid
  Pikkus: 54:02 Täpne kuupäev: 23. veeb 2012
  Autor: Indrek Grigor; Toimetaja: Annika Kuuda; Autor: Gregor Taul; Autor: Triin Tulgiste-Toss
  * Gregor Taul on palunud Kunstiministeeriumi eetrisse Liisa Kaljula, kelle juhtimisel on alanud käesoleva aasta sügisel ennekõike meie kunstikriitika, aga ka kunstivälja tootlikust tõstva kolmanda Artishoki biennaali ettevalmistused. * Triin Tulgiste tegeleb intervjuu vormis eneseanalüüsiga küsitledes Anna-Stina Treumundi naise rolli ja naiseks olemise sõlmküsimuste järele, varjates seda kõike osavasti Lady festi taha. * Tartu möliseb rubriigis püüab Indrek Grigor esitada arhitektuuri ajaloolasele ja konkreetsel juhul ka tõlkijale Ingrid Ruudile kriitilisi küsimusi äsja eestindatud Kenneth Framptoni Moodsa Arhitektuuri kriitilise ajaloo kohta.
 • KUNSTIMINISTEERIUM. Enesekolonisatsioonist. Eesti Raadio (ERR arhiiv), 2012. Näita seoseid
  Pikkus: 42:26 Täpne kuupäev: 10. sept 2012
  Autor: Indrek Grigor; Autor: Triin Tulgiste-Toss
  Kunstiministeerium võtab vaatluse alla postkolonialismi teooria rakenduslikud võimalused Eesti kultuuriväljal, keskendudes enesekolonisatsiooni küsimusele. Saate avab Indrek Grigori olukorda kaardistav kolumn, millele järgneb vestlusring, kus saate külalistena osalevad kunstiteadlane Liisa Kaljula ja emeriitprofessor Jaak Kangilaski ning saatejuhid Triin Tulgiste ja Indrek Grigor. Toimetaja Annika Kuuda.
 • KUNSTIMINISTEERIUM. Kunstiharidusest. Eesti Raadio (ERR arhiiv), 2012. Näita seoseid
  Pikkus: 50:12 Täpne kuupäev: 15. okt 2012
  Toimetaja: Annika Kuuda; Autor: Triin Tulgiste-Toss
  Saate fookuses on kunstihariduse problemaatika, täpsemalt kaasaegse kunsti õpe. Ajal, mil suur osa kaasaegsest kunstist on hüljanud traditsioonilised väljendusvahendid ja teemad, on muutumas senine kunstiõpetus - endise lineaarse kunstiajaloo asemel lähtutakse seostavast õppest ja loovuse arendamisest, mis on aga endaga toonud kaasa hulga küsimusi. Mis seisus kunstiharidus hetkel on ja kuhu võiks või peaks see liikuma, selle üle arutlevad Kunstiministeeriumis saatekülalised Heie Treier Tallinna Ülikoolist ja Reeli Kõiv Tartu Kunstimuuseumi hariduskeskusest.
 • KUNSTIMINISTEERIUM. Kaasaegse kunsti kriitika. Eesti Raadio (ERR arhiiv), 2012.
  Pikkus: 48:40 Täpne kuupäev: 12. nov 2012
  Autor: Maarin Ektermann; Autor: Indrek Grigor; Autor: Triin Tulgiste-Toss
  Kaasaegse kunsti kriitika. Kuna viimase aja meedias on erakordse sagedusega ilmunud arvamusi selle kohta, kuidas kaasaegset kunsti mõista ja mida selle kõigega peale hakata, otsustas Kunstiministeerium kutsuda kokku erakorralise nõupidamise, et kaardistada asjade seisu. Ilmunud arvamusartiklite põhjal analüüsivad kaasaegse kunsti kriitikat ja üldist olukorda vestlusringis.
 • KUNSTIMINISTEERIUM. Eesti Raadio (ERR arhiiv), 2012. Näita seoseid
  Pikkus: 27:25 Täpne kuupäev: 19. nov 2012
  Toimetaja: Annika Kuuda; Autor: Triin Tulgiste-Toss
  Saates tuleb juttu Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusest, mille eesmärgiks on 20 tegevusaasta jooksul olnud Eesti kunstielu integreerimine lääne kaasaegse kunsti võrgustikesse ja Eesti kaasaegse kunsti arhiivide loomine. Keskuse säravamad aastad olid 1990. aastate lõpus ja 2000. aastate algul, mil korraldati tihedalt konverentse ja anti välja trükiseid. Milline on keskuse praegune seis, prioriteedid ja milles seisneb selle panus Eesti kunsti tutvustamisel, sellest räägivad keskuse töötajad Maria Arusoo ja Rebeka Põldsam.
 • KUNSTIMINISTEERIUM. Eesti Raadio (ERR arhiiv), 2012. Näita seoseid
  Pikkus: 20:51 Täpne kuupäev: 17. dets 2012
  Autor: Triin Tulgiste-Toss
  Eesti moekunsti hetkeseisust kunstnik Marit Ilison. Kunstiministeeriumis on seekord külas moekunstnik Marit Ilison, keda on nimetatud kontseptuaalse moe eestkõnelejaks Eestis. Juttu tuleb nii tema hiljutistest näitustest Hop galeriis ning Tarbekunsti- ja Disanimuuseumis kui ka eesti moekunsti hetkeseisust. Saate autor Triin Tulgiste, toimetaja Annika Kuuda..
 • KUNSTIMINISTEERIUM. Kaasaegne kunstimuuseum. Eesti Raadio (ERR arhiiv), 2014. Näita seoseid
  Pikkus: 48:28 Täpne kuupäev: 17. märts 2014
  Autor: Triin Tulgiste-Toss
  Saate esimeses osas tuleb juttu kaasaegsest kunstimuuseumist noorte kuraatorite pilgu läbi - mis teeb tänapäeval muuseumist muuseumi, milline peaks olema selle programm ja kuidas erineb sealne näitustetegemine galeriides või projektiruumides toimuvast? Saate teises pooles küsime, mis alustelt lähtub -muuseumit mängiva- Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi programm ning kuidas ja kas eristutakse galeriidest ja teistest kunstimuuseumidest. Saates on külas Marika Agu Tartu Kunstimuuseumist, Kati Ilves Eesti Kunstimuuseumist ja Anders Härm Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumist.
 • KUNSTIMINISTEERIUM. Ajakiri-kunstiprojekt "Uus Materjal". Eesti Raadio (ERR arhiiv), 2015. Näita seoseid
  Pikkus: 25:58 Täpne kuupäev: 2. veeb 2015
  Autor: Triin Tulgiste-Toss
  Saate keskmes on sügisel välja antud kunstiprojekt "Uus Materjal". Eksperimentaalne ajakiri ilmus betoonist karbis ning sisaldas endas lisaks tekstivihikutele ka mälupulka kogumikalbumiga näituste helikujundustest ning videoteoseid, fotosid, 3D-prinditud kruvi ja Merike Estna marmoleum-maali. Stuudios on külas Marten Esko ja Evelyn Raudsepp.

Isiku kajastamine audiovisuaal teostes (20)

Isik esineb (19)

 • KUNSTIMINISTEERIUM. Aprill 2012. Eesti Raadio (ERR arhiiv), 2012. Näita seoseid
  Pikkus: 53:09 Täpne kuupäev: 26. aprill 2012
  Autor: Indrek Grigor; Toimetaja: Annika Kuuda
  * Kunstiministeeriumil on seekord külas sõsar ehk Kultuuriministeerium, keda esindab kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre. Tartu Kunstnike Liidu esimees Markus Toompere ja Indrek Grigor uurivad temalt Eesti kultuuripoliitika arhiveeritud, kehtivate ja tulevaste alusdokumentide funktsiooni, sisu ja rolli kohta poliitika kujundamisel. * Triin Tulgiste palus stuudiosse Tartu Loomemajanduskeskusest väljakasvanud kunstilaenutuse Kaleidoskoop vedaja Liina Rausi, et rääkida temaga kunstist, turust ja loomemajandusest. * Gregor Taul analüüsib Indrek Sirkli kureeritud näitust "Sisu ja Vorm I. Kaasaegne Eesti graafiline disain 2001-2011", mis on avatud Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis.
 • KUNSTIMINISTEERIUM. Skulptuurinäitused Tartus. Eesti Raadio (ERR arhiiv), 2013. Näita seoseid
  Pikkus: 42:07 Täpne kuupäev: 9. dets 2013
  Autor: Indrek Grigor
  Tartus on paralleelselt avatud kaks skulptuuritudengite töid koondavat näitust - -Öö ja Päev- Nooruse galeriis ja -Väljapääsumaastik- Kunstimajas. Saatejuht Indrek Grigor kaardistab probleeme, millega kunstikriitik üliõpilastööde näitust kajastades kokku puutub ning annab põgusa ülevaate korduvatest võtetest, mida kriitikud sealjuures tavaliselt rakendavad. Skulptori ja pedagoogina tegev Jevgeni Zolotko kutsub oma, nii kriitikute kui üliõpilaste suunas muigavas kommentaaris kõiki osapooli üles suuremale empaatiale nii teineteise kui publiku suunas. Ning Tartu Kõrgema Kunstikooli galerii Noorus galerist ja kõnealustest üliõpilasnäitustest Sirpi artikli kirjutanud Triin Tulgiste jagab oma värskeid kogemusi.
 • Ago Teedema intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 16:21 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu kunstnik Ago Teedemaga. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Enn Tegova ja Andres Keili intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 01:34:23 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu Enn Tegova ja Andres Keiliga. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Enriko Talvistu intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 01:43:51 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu kunstiajaloolase Enriko Talvistuga. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Holger Rajavee intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 45:04 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu kunstiajaloolase ja endise Laste Kunstikooli galerii galeristi Holger Rajaveega. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Ilmar Kruusamäe intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 01:08:23 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu kunstnik Ilmar Kruusamäega. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Ilona Smuškina intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 27:25 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu Tartu Ülikooli Raamatukogu näituste organiseerija Ilona Smuškinaga. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Külli ja Toivo Hanseni intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 01:57:06 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu galeristide Külli ja Toivo Hanseniga. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Lembi Randma intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 01:01:40 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu galerist Lembi Randmaga. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Margus Kiisi intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 01:30:26 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu galerist Margus Kiisiga. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Matti Miliuse intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 38:51 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu kunstikoguja Matti Miliusega. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Navitrolla intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 35:38 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu kunstnik Navitrollaga (Heiki Trolla). Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Rael Arteli intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 52:42 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu kunstiteadlase ja galeristi Rael Arteliga. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Sirje Ginteri ja Ave Tamra intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 49:07 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu galeristide Sirje Ginteri ja Ave Tamraga. Intervjueerib Triin Tulgiste
 • Tiiu Talvistu ja Ahti Seppeti esimene intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 01:19:00 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud esimene intervjuu kunstiajaloolase Tiiu Talvistu ja kunstnik Ahti Seppetiga. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Tiiu Talvistu ja Ahti Seppeti teine intervjuu. Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 01:49:46 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud teine intervjuu kunstiajaloolase Tiiu Talvistu ja kunstnik Ahti Seppetiga. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • Toomas Kalve intervjuu. Näitus "Lai kaader I. Tartu foto iseseisev algus". Tartu Kunstimuuseum (YouTube), 2016. Näita seoseid
  Pikkus: 22:08 Täpne kuupäev: 7. sept 2016
  Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekti "Tartu88" raames toimunud näituse "Kampsunid ja kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014" jaoks tehtud intervjuu fotograaf Toomas Kalvega. Intervjueerib Triin Tulgiste.
 • OP: 112. Eesti Televisioon (ERR arhiiv), 2021. Näita seoseid
  Pikkus: 56:28 Täpne kuupäev: 9. dets 2021
  Autor: Margit Kilumets; Autor: Margus Tabor

Isikut mainivad (1)

 • KUNSTIMINISTEERIUM. Vabakutselised loovisikud ja nullindad. Eesti Raadio (ERR arhiiv), 2021. Näita seoseid
  Pikkus: 51:51 Täpne kuupäev: 27. nov 2021
  Autor: Maarin Ektermann; Autor: Indrek Grigor
  Vabakutselised loovisikud – kust king pigistab?. Saatejuhid Maarin Mürk ja Indrek Grigor vaatavad koos vabakutselise kunstitöötaja Airi Triisbergiga otsa Praxise mahukale uuringule "Vabakutselised loovisikud, nende majanduslik toimetulek ja sotsiaalsete garantiide kättesaadavus" ja arutavad, kust king pigistab ning mida saaks ette võtta (saab ka ülevaate, mida on viimase 20 aasta jooksul juba ette võetud). Saate teises pooles surfavad saatejuhid nullindates. Peamiselt Kumus avatud näitusel "Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis" (kuraatorid Eha Komissarov ja Triin Tulgiste, avatud kuni 09.10.2022), aga ka ETDMi näitusel "Nulltuju. Eesti moe avangard 2000 - 2010" (kuraator Anne Vetik, avatud kuni 23. jaanuar 2022). Samuti meenutavad saatejuhtid 2019. aastal Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse väljaantud artiklikogumikku "Normaalsed nullindad" (koostaja Rael Artel).